Yılan Yetiştiriciliği Çok Kazandırıyor!

Dünyanın en ilginç iş fikirleri listesinde ilk 3’te yer alacak bir fikir yılan yetiştiriciliği. Çinlilerden yine ilham veren bir iş fikri.

Çin’in doğusunda Zhejiang şehrinin küçük bir köyü olan Zisiqiao, geniş çiftlik alanlarıyla bayağı hoş gözükmektedir fakat köyün ürkütücü bir sırrı vardır. Diğer adı “yılan köyü” olan köyde dünyadaki en korkunç yılan türlerinin binlercesi bulunmaktadır.

Yılanlar Çin tıbbının vazgeçilmez bir öğesidir ayrıca çorba ve şarap yapımında kullanılırlar. Çin’de yılanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılmaktadır. Çin’in bir numaralı yılan merkezi Zisiqiao’da ülkedeki gitgide artan talepleri karşılamak için yılda 3 milyon yılan yetiştirilip satılmaktadır.Yılan yetiştiriciliği ilginç olduğu kadar da karlı bir iş. Burada yaşayan 160 yılan üreticisi aile senede binlerce Yuan gelir elde etmektedir ve bu yılın Yılan Yılı olması nedeniyle daha da fazla kazanmaları bekleniyor. Bir zamanların fakir köyü Zisiqiao  şimdilerde on binlerce dolar kazanan büyük yılan çiftlikleri ile diğer köyleri kıskandırmaktadır. Tabi ki bu dünyanın en kolay işi değildir ve hatta çoğu üretici ölümcül yılanlar tarafından birçok kez  ısırıldıklarını ifade etmektedir. Fakat onlara göre bu işin kazancı bu riski almaya değer.

Günümüzde Çin’in yılan köyü olarak bilinen Zisiqiao otuz sene kadar önce sıradan bir köydü ortalama 100 Yuan (16 $) geliri vardı. Takma adı Yılan Kralı olan 62 yaşındaki Yang Hongchang şu an için köyün en zengin adamı. Kırk yıl önce çok fakirdi, çiftçilik yaparak tüm gün tarlaları sürüyordu. Sonraları belinde oluşan spondilit nedeniyle dayanılmaz ağrılar çekmeye başladı. Sürekli ağrıya rağmen çalışmaya devam etti, ta ki ağrıdan uyuyamaz duruma gelene kadar.  Bir doktor ona kırmızı çizgili yılandan yapılan tıbbi şaraptan içmesini söyleyince Yang köyün yakınındaki dağdan yılan toplamaya karar verdi. Mucizevi bir şekilde yılan şarabı hastalığına iyi geldi ve o yılan toplama işini sürdürmeye karar verdi.

Hongchang şöyle dedi “Biz yılan toplamaya devam edersek yılanların soyu tükenecek diye düşünüp duruyordum.” Bu nedenle 1985’de 10 bin Yuan kredi alarak evinin bahçesinde yılan yetitştirmeye başladı. İlk başlarda başarısız oldu fakat denemeye devam etti ve 1987’de 30 bin yılan yumurtası üretti ve yılan yavrularını 80 bin Yuan’dan sattı. O zamana göre çok büyük paraydı bu, haberler köyde yayılınca köydeki diğer aileler de onun yaptığı tehlikeli ama kazançlı işe girmeye karar verdiler. Çin’in küçük köyünün zenginlik hikayesi bölye başladı.

Eskiden üretim sadece dişilerle erkekleri çiftleştirmekten ibaretti fakat titiz araştırmalardan sonra Zisiqiao köyü sakinleri en iyi dişileri seçmeyi öğrendiler, onları en iyi diyetle beslediler ve yumurtaları en iyi şekilde nasıl kuluçkaya koyacaklarını öğrendiler. Yılanlar kurutulduktan sonra Çin’deki ilaç fabrikalarına gönderiliyor fakat Zisiqiao köyünde üretilenler Japonya, ABD ve Almanya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

İlaç sanayi için kullanılan bu yılanları yetiştirmek fikri her ne kadar sıradışı gözükse de karlı bir işe dönüştürülebilir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.