Metal Hurda ve Atıklardan Harika Gölge Sanatı

Hollandalı sanatçı Diet Wiegman son 50 yılını, metal hurda ve hırdavat parçalarını dikkatlice bir araya getirerek akıl almaz derecede harika ve ayrıntılı gölge heykelleri yaratmaya harcıyor.

Dünyadaki herhangi birinin bu heykelleri neden sanat eseri olarak gördüğünü anlamak için hurda yığınlarına bakmanız yeterli. Sizin gördüğünüz sadece bir hurda yığını olmasına karşın duvardaki gölgesi gerçekten muazzam. Çöp yığınlarını  gerçek sanat eserlerine sanatçı bunu nasıl yapıyor dersiniz? Buna sadece sanatçı cevap verebilir, fakat görülüyor ki zamanının çoğunu sabırla, heykellerinin her küçük parçasını düzenlemeye ve özel bir açıdan ışık parladığında doğru gölgeye biçim verdiğinden emin olmaya harcıyor.

Hollandalı film yapımcısı Mike Redman’ın Anagram belgeseli , Diet Wiegman’ın gölge sanatını konu ediniyor. Filmin başından sonuna kadar tek bir sözcük bile konuşulmuyor çünkü sanatçının gölge sanatı hiçbir açıklamaya gerek olmadığını ispat ediyor. Gölge sanatçısı hakkında konuşan Redman şunları söylüoe: “ Diet Wiegman’ın eserleri beni her zaman büyülemiştir. Sanatı aracılığıyla izleyicileri, sözde sıradan olan nesneleri ve durumları benzersiz yaparak farklı bir tarzda görmeye davet ediyor. Örneğin içinde ıvır zıvır olan bir sandık yaptı ve bu sandık özel bir tarzda ışıklandırıldığında, Michelangelo tarafından yapılan “Davut” heykelinin gölgesiymiş gibi duvarda yansıma oluşturdu. Bu gerçekten muazzam.

Wiegman sadece detaylı ışık heykelleri oluşturmada uzmanlaşan bir artist değil, aynı zamanda bu büyüleyici teknikte çığır açtığı düşünülen biri.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.