Kitabevi Açmak

Kitabevlerinin başarısı, hevesli okuyucuları kendi mağazalarını açmaları için cesaretlendirebilir. Ancak unutulmamalı ki, bir kitabevi açabilmek için klasik edebiyat bilgisinden daha fazlasının gerekmektedir. Her kitabevi sahibi, hedeflenen kar, masraflar ve reklam faaliyetlerinin olduğu ilk beş yıllık etkili bir iş planı oluşturmalı. Müstakbel patronların dükkanlarına ‘Açık’ tabelası asmak için işe atılmasından önce atmaları gereken birçok adım var. Her zamanki gibi sizin için bunları sıraladık.

 

Nasıl Başlanır?

1) Bir iş planı geliştirmeden önce, açmak istediğiniz kitabevi tipine karar vermelisiniz. Birçok kitabevi zincirinin olduğu toplumlar, belli konularda uzmanlaşmış, dini veya kullanılmış kitap satmaya niyetlenen girişimcilere bir fırsat sunar.

2) Kitabevinizin halka dönük tarafını geliştirmek için ilgi alanlarınızı ve kişiliğinizi etüt edin. Mağazanızın ismi, logosu ve sloganı satacağınız ürün gamının yanında, tüketicileri bekleyen atmosferi de yansıtmalı.

3) Öncelikle belediyeye ya da ilgili kuruma başvurarak iş lisansınızı edinin. Bu lisansı alabilmek için potansiyel mekanın fotoğraflarını tedarik etmeli ve masraflar için ödenek ayırmalısınız.

4) Perakende satış yapacağınız mağazanız için belirlediğiniz kiralama maliyetinizi dengede tutun. Bağımsız kitabevinizi, yerleşim ve alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu yerlerde açarsanız yüksek trafiği garantilemiş olursunuz. Dükkanınızda bir dinlenme alanı, depolama alanı ve yeni gelen kitaplar için büyük ve gezmeye açık bir oda olmalı.

5) Kitabevinizin iç dizaynı için kafa yormadan önce, güvenilir kitap, dergi ve gazete tedarikçileri ile görüşün. Büyük kitap toptancılarının yanında direkt yayıncılarla görüşmek, yeni kitaplar isteyen kitabevi sahipleri için paha biçilmez kaynaklar. Her mağaza ayrıca, geri alım programları, kitap değişimleri gibi faaliyetlerde de bulunmalı.

6) Okuyuculara, sanatçılara ve yazarlara cazip gözükecek, yaratıcı bir şekilde mağazanızın içini dekore edin. Yaratıcı patronlar, uygun duvar resimleri ve raf projeleri için güzel sanatlar okuyan öğrencilerle konuşabilirler. Böylece mağazanız için uygun fiyatlı tasarımlar kullanabilir ve toplumla da ilişki içinde olabilirsiniz.

7) Mağaza içinde okuma alanları oluşturun ki, tüketiciler dergi ve kitapları deneme şansı bulsun ve böylece onları satın almaya teşvik etmiş olursunuz. Her alanda potansiyel alıcılara rahat bir ortam yaratmak için okuma lambaları, masalar ve sandalyeler bulunmalı.

8 ) Kitabevinizi açmadan haftalar önce, güvenilir çekirdek bir kadro oluşturun. Bir kitabevi sahibi, kitap satışında deneyimli iki ya da üç müdürün yanında yarı zamanlı çalışabilecek kasiyer ve depocularla anlaşmalı. Çalışanlar rafları düzenlemeye yardım edebilir, dekorları düzenler ve açılış gününe kadar ağızdan ağza yayılacak bir viral pazarlamayı başlatır.

9) Bir açılış günü organize ederek, ilk kez mağazanızı ziyaret edecek okuyucuları özel siparişler ve alımlar için teşvik edin. Tüm gün sürecek bu organizasyonda, seçili kitaplarda indirim uygularken, yerel yazarları  açılışa davet edebilirsiniz, ayrıca sonraki alımlar için de kupon uygulaması yapabilirsiniz.

10) Yaratıcı reklam fikirlerinin açılış öncesinde yüksek etkisi olacaktır. Broşürler, basit posterler ve açılış günü kuponlarını okullara ve yerel okurlar tarafından sıkça ziyaret edilen kütüphanelere dağıtmalısınız.

 

İpuçları ve uyarılar

      [dcs_ul_list type=”accept”]

    • Kitabevinize ilgiyi çekebilmek için, yerel okullar, yayınevleri ve basımevleriyle bir araya gelerek özel programları yaratın. Butik kitapevleri, kitap kulüplerine ev sahipliği yaparken, çocuklara yönelik edebiyat günleri düzenlerler. Siz de bu ve benzeri uygulamaları hayata geçirebilmeye odaklanın. Yazarlar tarafından aylık bazda yapılacak konuşmalar, onların okuyucular arasındaki popülerliğini artırırken mağazanızın marka bilinirliliği de artacaktır.
    • Kitabevinizin açık bulunacağı saatleri iyi ayarlamalısınız. Özellikle iş çıkışlarında, yaya trafiğinin yoğun olduğu zamanları tercih edin. Şehir merkezinde konumlanan bir kitabevi gün içindeki çalışma saatlerine konsantre olmalı, öğrencilerin geçtiği ve profesyonel iş yaşamındaki insanların alışveriş yapmak için zaman ayırdıkları saatlere göre ayarlanmalı. Banliyöde konumlanan kitapevleri ise en geç akşamüzerine kadar açık kalmalı ki özellikle ahalinin çarşı-pazara çıktığı saatlerde satış yapabilsin.
    • Yazar kasa ve kredi kartı için post makinesine yatırım yapın ki, büyük miktarlarla ödeme işlemi yapan tüketicilere hayır demek zorunda kalmayasınız.

[/dcs_ul_list]

Kitabevi Açma Maliyeti

Maliyeti etkileyen birçok kriter bulunduğu için bir fiyat vermek yanıltıcı olabilir. O sebeple açmak istediğiniz kitabevi ile ilgili bilgileri uzmanlarımızla paylaşırsanız sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapabilirler. Bunun için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

[dcs_postbox id=”7154″ type=”medium-225″ words=”12″ /][hana-code-insert name=’orta’ /]

“Kitabevi Açmak” için bir yanıt

  1. Önceilikle merhaba yazınızı çok beğendim ve benim için çok yararlı oldu.Ben kitabevimi yaşadığım ilçede açmak istiyorum çünkü burada sadece bir tane kitabevi var ve onuda pek yararlı görmüyorum.Açmak istedğim kitabevi ;2 katlı olucak yani alt katı büyük üst katıda orta büyüklükte olucak.alt katta her katagoriye ait kitap olucak.yani tasarımını değişik tapmak istiyorum.değişik tasarımlı kitaplıklar ,tablolar.üst kattada insanların kitabevine geldiğinde kitapları inceleyebilecekleri oturma alana yapmak istiyorum.ve küçük bir cafe tarzıda olucak.sadece müşteriler kitaplarını okurken rahatlacı çaylar satmak istiyorum.Kitabevini açtığımda çeşitli kampanyalar düzenlemeyide düşünüyorum.Ve ben bu yapacağım işin maliyetini bir türlü çıkaramadım.en kısa zamanda yardım ederseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.