Kazandıracak İş Fikirleri

İş fikri denince ilk akla gelen kurumlardan biri olan EBİLTEM (Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi),yeni iş fikirleri ile bizlere cazip öneriler sunuyor.

Dünyada bir ilk!

KOSGEB desteği alan Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, gerçekleştirdiği yeni bir hasat makinesi ile tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan hasat makinesi, traktöre takılı ve hareket halinde bulunduğu anlarda dahi dengesini kaybetmiyor.

Mantar değil, sanki altın!

Birçok isim altında tanınan ve ülkemizde henüz üretilmeyen agaricus brasiliensis mantarı, dünya pazarında kilosu 300-350 dolardan satılıyor ve büyük ilgi görüyor. Getirisi son derece yüksek olan bu mantarın üretimi için Ege Üniversitesi’nden Kaya Boztok, Neşe Adanacıoğlu, Dursun Eşiyok ve R. Cengiz Akdeniz bir çalışmaya imza attı. Mantarın ülkemizdeki üretim koşullarını inceleyen heyet, ışık şiddetinden, serim tekniğine kadar birçok konuyu analiz etti ve yeni bir üretim tekniği geliştirdi.

Bu kolye ‘umut’ olacak

Bindevre Mekatronik şirketinden Dr. Hikmet Gürbüz, özellikle yaşlılara ve hastalara acil durumlarda müdahaleyi kolaylaştıran bir cihaz geliştirdi. Adına ‘Umut kolyesi’ denilen bu cihaz, acil durumlarda yetkili ekiplere ulaşma imkanı sağlıyor. Önceden hazırlanan 8 mesajın yüklendiği umut kolyesi acil durumlarda hafızasına önceden kayıtlanmış olan numaraları arayarak, acil durumlara çözüm getiriyor.

Kriz yönetiminde ideal

Örneğin, yaşadığınız bir sağlık krizi veya farklı bir durumda yere yığılıp kalsanız ve telefona ulaşma imkanı bulamazsanız, kolyenizdeki bir tuşa dokunarak ambülans çağırabilirsiniz. Üstelik size yardım edecek olan ekipler kapıya geldiği anda umut kolyesi yeniden devreye girerek, kapının otomatik olarak açılmasını sağlayacak. Ambülansın yanı sıra yangın tehlikesi gibi acil durumlarda da umut kolyesi size büyük kolaylık sağlayacak.

Gönlünüze göre battaniye

Küresel ısınmanın getirdiği iklimlerdeki değişiklikler en çok da insanların uyku düzenlerini bozuyor. Doğal olarak uykusuzluğun devamında buna bağlı olarak farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkabiliyor. Bu ve buna benzer sıkıntıları ortadan kaldırmak için gerekli olan tek şey ise rahat bir uyku. Düzenli bir uyku noktasında ise Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Mustafa Berkant Selek ve öğrenci Ömer Buğra Demiröz’ün bir önerisi var. Selek ve Demiröz, rahat bir uyku için ısıtma ve soğutma özelliklerini içinde barındıran battaniyeyi öneriyorlar. Yazları 18 dereceye kadar soğutma imkanı sunan bu battaniye, kışları ise 40 dereceye kadar sıcaklık yaratabiliyor. Her ortamda rahatça uyumanızı sağlayacak olan bu battaniyede bulunan ısı ayarlama özelliği size istediğiniz şartlarda uyumanızı sağlıyor.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.