Gelecek Vaad Eden Sektörler

Kendine atılım yapacakları yeni iş sektörü arayan girişimciler için, IBIS World adlı Amerikan araştırma şirketi önemli bir çalışmaya imza attı. Bu yıl için girişimcilere rehber niteliği taşıyan araştırmayı Dünya Gazetesi sayfalarına taşıdı. Yatırım tercihlerinizi belirlerken sizin de bu listeden yararlanmanızı öneriyoruz;

1-Bir hayli rağbet gösterilen içecek sektörüne önümüzdeki dönem talep artarak devam edecek. Seçenekler arasında en fazla ilgiyi uyku getirici ve rahatlatıcı özelliği bulunan içeceklerin görmesi bekleniyor.

2-Dijital teknolojinin hakimiyet sağladığı dünyamızda iletişim sektörüne akıllı telefonların girmesi, sadece karşımızdakiyle konuşmayı değil oyunlara olan ilgiyi de arttırdı. Çok yüksek olmayan bir sermaye oranıyla gireceğiniz bu sektörün yıllık büyüme oranı ise yüzde 25’le dikkatleri çekiyor.

3-Başarılı olmanız için illaki yeni bir sektöre girmenize gerek yok. Alternatifler yaratarak mevcut sektörlerde sivrilebilirsiniz. Başarıya giden yolda çeşitler yerine sabit ürünlere odaklı çalışanların avantajlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

4-Giderler konusunda artık daha titiz davranan şirketler sağlık alanında da bazı kısıtlamalara gidip, kurumsal olarak sağlık hizmetleri iş kollarında hizmet veren firmalarla çalışıyor. Sağlık alanındaki bu kurumsal çalışma aynı zamanda şirketteki verimin artmasına da katkı sağlıyor.

5-Müşterilerin alışverişte dikkat ettiği hususlar, firmaya karşı olan beklenti ve şikayetleri analiz eden işletmeler, ortalama kar getirisi yüzde 60’lar seviyesinde olması nedeniyle bir hayli popüler nitelikte.

6-Talebi gittikçe artan akıllı telefonlar ve tabletler, yatırım olarak yıldızı parlayan sektörler arasında. Kar getirisinin yüksekliği ve istihdamda duyulan işgücü talebinin azlığı bu sektörü dikkat çekenler arasına koyuyor.

7- ABD merkezli yapılan bu araştırma şaraba yönelik yatırım ve talebin artacağını gösterirken, bunun ülkemize de yansıyacağını düşünmek çok da yanlış olmasa gerek.

8-Günümüzde artık büyüyen ekonomiler, şirketlerin kendi insan kaynakları birimleri dışında bu hizmetleri profesyonel şirketlerden almasına da imkan sağlıyor. Artık birçok şirket, kendi bünyesinde insan kaynakları departmanları kurmayıp, bu hizmeti profesyonel kuruluşlardan alıyor.

9-2016 yılına dek en yüksek büyüme hızına sahip olması beklenen danışmanlık sektörü, şu an için en avantajlı alanlardan biri.

10-Obezite tehlikesi sadece ülkemizde değil özellikle ABD de fast food sektörüne olan ilgiyi azaltsa da, sokak satıcılarına olan ilgide artış söz konusu. Artık fast food’dan uzaklaşan Amerikalılar, sokak aralarında dolaşıp değişik ürünler satan sokak satıcılarına rağbet gösteriyor.

11- Nüfusunda birçok etnik unsuru barındıran ABD gibi ülkemizde de farklı kökene sahip insanlar bir arada yaşıyor. Eğer kitlelere kendi yörelerine özgü yiyecek ve içecek sağlayan restaurantlar kurulabilirse bunun getirisinin fazla olacağı düşünülüyor.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.