Dekorasyon İşi Yapmak

Eğer yaratıcı bir dekorasyonla dizayn edilen evlere karşı  büyük bir ilginiz var ise, ev dekorasyonu işi size oldukça uyacaktır. İç mekan tasarımcılarının sertifikalı olması beklenirken, dekoratörlerin böyle bir zorunluluğu yoktur ve hemen işe koyulabilirler. Müşterilerinizle anlaşmadan önce, arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın evlerinde pratik yaparak bir portföy oluşturarak referans elde edin ve tabi ki işletme lisansınızı mutlaka alın. Şimdi bu işe başlarken atacağınız adımlara sırasıyla göz atalım.

 

1.Adım

Dekorasyon işiniz için bir iş planı oluşturun.  Gerekli ürünlerin tasarımını yapan, ürün bazlı bir tasarımcımı olacaksınız yoksa yalnızca danışman olarak mı servis vereceksiniz, öncesinde bunu belirlemeniz gerekiyor. Az tecrübeli tasarımcılar genellikle ürün bazlı tasarımlarla bu işe başlarlar. Çevrenizdeki diğer dekorasyon firmalarını araştırın ve hangi konuda uzmanlaştıklarını ve tasarımlarının neye benzediğini gözlemleyin ayrıca fiyat skalaları hakkında bilgi sahibi olun. Müşterilerinizefarklı tasarımlar sunarak kendinizi diğerlerinden nasıl ayırabileceğiniz konusunda çalışma yapın. Tasarımda belli başlı metotlarda uzmanlaşın, örneğin Kolonyal tasarım. Müşterilerinize daha uygun fiyatlar sunmaya çalışın ya da spesifik alanlarda, örneğin pencere uygulamaları ya da renk ve ışık kullanımı gibi, uzmanlaşmaya çalışın. İşe başlamak için ihtiyacınız olacak ekipman ihtiyacınızı tespit edip bir listesini yapın ve elbette ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacağını etüt edin.

 

2.Adım

İşletme lisansı için başvuruda bulunun. Yerel yetkili kurumlara giderek form doldurun ve müşterilerin evlerini tasarlamaya başlamadan önce onaylanmış lisansınızın çıkmasını bekleyin.

 

3.Adım

Tasarım ekipman ve malzemelerinizi bir araya toplayın.  Özel olarak hazırlanmış tasarım yazılımı satın alın, böylece müşterilerinize profesyonel tasarımlar sunabilesiniz. Ofis malzemelerine yatırım yapmalısınız. Bilgisayar, telefon ve kelime işlem yazılımı gibi araçları temin edin.  Duvar kağıdı, boyama kitapları alın ve imalatçılardan halı numuneleri temin edin. Satış temsilcileri ile pazarlık yaparak bu kitaplar için en uygun fiyatı isteyin. Duvar kağıdı ve kumaş fabrikalarının sizi her ay numune almanız için mecbur bırakmasına sakın izin vermeyin.

 

4.Adım

Bir portföy hazırlayın. Kendi evinizi yeniden döşemekle işe başlayın ve önce ve sonra resimlerini çekerek kaydettiğiniz gelişimi kanıtlamış olun.  Yaratım sürecinde birçok tekniği birden tecrübe edin ki, çeşitli bir portföyünüz olsun. Arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerini yeniden dekore etmek için gönüllü olun ve üzerinde çalıştığınız bu projelerin de fotoğraflarını çekin.  Resimlerden, sizi en iyi temsil edeceğini düşündüğünüz 15-20 tanesini seçerek fotoğraf albümüne koyun ve altlarına üzerinde çalıştığınız evlerin sahiplerinin ağzından birkaç cümlelik tavsiye yorumları ekleyin.

 

5.Adım

Tedarikçilerle temasa geçin. Yer döşemesi, kumaş, halı, duvar kaplamaları ve mobilya imalatçılarını araştırın. Ayrıca boyacı ve marangozlarla da görüşerek, tasarımcılara yönelik ücretlerinin ne olduğunu öğrenin. Kuracağınız iyi ilişkiler sizin, normal bir müşteriden çok daha iyi fiyat almanızı sağlayacaktır.  İç mekan dekoratörleri, belli başlı imalatçılardan yüzde 50’ye varan oranda indirim yakalayabilirler. O yüzden, çarşı pazar dolaşarak size en iyi fiyatı kimin verebileceğini tespit edin. Bu şekilde yaptığınız tasarrufları, siz de müşterilerinize uygun fiyat olarak yansıtarak, kendinizi tercih sebebi haline getirebilirsiniz.

 

6.Adım

Kendinizi pazarlayın. Diğer profesyonellerle bağlantı kurun, örneğin mimarlar, emlak acenteleri ve mobilya sektöründe faaliyet gösterenlerle ki, size işle ilgili referanslarını sunabilsinler. İşinizin, yerel telefon rehberinde, yazılı-online basında ve diğer yayınlarda yer almasını sağlayın. Bir web sitesi oluşturarak portföyünüzdeki çalışmaların fotoğraflarını yükleyin. Broşür ve kartvizit bastırarak potansiyel müşterilerinize dağıtın ve ilgili müşterilerle ziyarete gittiğinizde portföyünüzün yanınızda olduğundan emin olun. Ya da var ise ipad’inizle görüşmeye giderek online bir sunum yababilirsiniz, numune örneklerinden da çantanıza eklerseniz görüşmeden eli boş ayrılmazsınız.

 

Bu iş için gerekenler:

 • İşletme lisansı
 • Tasarım yazılımı
 • Bilgisayar
 • Telefon
 • Dekorasyon için görsel örnek sunacak kitaplar
 • Pazarlama malzemeleri

[hana-code-insert name=’orta’ /]

“Dekorasyon İşi Yapmak” için bir yanıt

 1. şim, ben ve 14 yıllık sektör tecrübemiz ile başladığımız iç mekan tasarımı yolculuğumuzda gücümüzü tamamen inanç ve samimiyete dayalı proje ortaklığımızdan ve yine bu sektörün doğru firmaları ile çalışmaktan alıyoruz.
  Hala aynı kadro ve aynı inançla yolumuza devam ediyoruz.

  Özellikle ve sadece iç mekan tasarımı ve uygulama alanında faaliyet gösterdiğimiz firmamızda ne hayal ederseniz, uygun teknik ve ekonomik ölçütlerde hayata geçirmek suretiyle sizin yanınızda olmayı hedefliyoruz.

  Bu alanda tasarım ve ofis proje işlerinin yüzü olarak biz ; şantiye denetimi , ürün tedarik, sevkiyat ve üretim konusunda uzman takım arkadaşlarımız tüm bilgi ve güçlerini son kullanıcıya nasıl ulaştıracaklarını amaçlayarak projelerimizde yer alıyorlar.
  Şu ana kadar Liva,İstanbul Sarayları,Bosphorus City ve diğer projelerde yaptığımız dairelerden müşterilerimiz son derece memnun kalmış,satmayı veya kiralamayı düşünen müşterilerimiz kısa sürede işlemlerini gerçekleştirmiş olup birbirlerine tavsiyelerde de bulunmuşlardır.Bu referanslarla sizlerle de çalışmak isteriz

  Bizi tercih eden siz değerli müşterilerimizle çıktığımız yol, hayatın kesintisiz dinamiği gibi süreklilik arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.