Havadaki nemi suya dönüştüren uygulama

Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi (UTEC) ve reklam ajansı Mayo Publicity/DraftFCB birlikte çalışarak havadaki nemi toplayıp içme suyu üreten, ayrıca reklam panosu görevi de gören bir cihaz geliştirdi.

Geçtiğimiz sonbahar Eole Water şirketinin havadaki nemi toplayarak içme suyu üreten rüzgar türbinini sizlere tanıtmıştık. Şimdilerdeyse aynı görevi gören bir cihaz daha geliştirildi. Peru’nun Lima şehrinde kullanılmaya başlayan cihaz su sıkıntısı yaşayan şehirler için mükemmel bir çözüm olabilir.

Havadan nasıl su elde ediliyor?

Lima, Peru’nun kıyı kesiminde bulunan bir şehirdir. Bu şehre tüm yıl boyunca neredeyse hiç yağmur yağmaz ve şehirde sürekli su sıkıntısı yaşanır. Havadaki nem oranı da daima % 98 civarındadır. UTEC’in geliştirdiği bu ürün sadece sosyal bir problemi çözmekle kalmadı mühendislik programının da ne kadar iyi olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu. Pan American otoyolu üzerinde bulunan su üreten reklam panosunun içerisinde bir hava filtresi, kondensör, karbon filtresi ve soğutma tankı var. Aşağıdaki video ürünü daha ayrıntılı olarak tanıtmaktadır:

Proje müdürünün söylediğine göre her üç ayda bir havadan 9450 litre su elde eden cihaz yüzlerce ailenin su ihtiyacı karşılıyor. Bu yıl UTEC’e başvurular % 28 oranında arttı. Dünya genelindeki sosyal girişimciler için ilham alıncak bir yenilik! Aynı zamanda çevreci bir iş fikri.

Sizce su üretme üzerine başka ne gibi yeşil iş fikirleri hayata geçirilebilir?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑