Parayı Boşa Harcadığımız Yerler

Her ay ödememiz gereken borçların, taksitlerin hala neden bitmediğini düşünüyorsanız yazımıza göz atmalısınız.

Bazen parayı boşa harcamadığımızı düşünsek de işin aslı öyle değil.  Mesela ihtiyacınızın olduğunu sandığınız bir ürün aslında hiç de öyle olmayabilir. Sadece yıllar içinde kazanmış olduğunuz alışkanlıklarınızdan dolayı farkedemiyor olabilirsiniz.

Bazıları diyebilirki ben vazgeçemem, almazsam olmaz gibi nidalar atabilirler.  Oysa kazandıklarının hiç de azımsanmayacak olan kısmını boşa harcamakta, sokağa atmaktalar.

 

İhtiyacınız Olmayan Giysileri Almayınoops

Çoğu kadın alışverişe çıkmayı bırakın, mağaza önünden geçerken bile aklına bir elbise almak yatar.  Özellikle de bir daha bulamam mantığı ve bir anlık elbiseye olan zaaflarından dolayı aylık bütçelerine oldukça büyük bir yük bindirdiklerinin farkında bile olmayabilirler.

Dergilere Abone Olmak

Bazı dergiler oldukça faydalı olsa da bazılarının amacı ise birkaç sayfa kuşe kağıda basılmış renkli kaliteli kağıtlardan başka birşey içermeyen çöplükler gibidir. Tabii ki karşı değiliz dergilerin okunmasına. Amma velakin paraya ihtiyacınız varsa bu tür alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Özellikle de dergilerin büyük çoğunluğunu okumayıp,sadece kütüphanenizde biriktiriyorsanız.

Hiç Gitmeyecek Olduğunuz Spor Salonuna Yazılmak

Çoğu insan kilo vermek, spor yapmak veya fit kalmak için spor salonuna gitmenin şart olduğunu sanırlar.  Ve bu yüzden bir spor salonuna yazılmanın şart olduğunu düşünürler ki hatayı burada yaparlar. Kendi çabalarınızla da fit kalabilir, spor yapabilirsiniz. İlk günlerdeki hevesle gidilen salonlara kısa bir süre bırakın gitmeyi vicdani olarak kendini rahatlatmak için sebepler aranmaya başlanır. Eğer kendinizi gerçekten iyi tanıyorsanız, ben yaparım deyince yapan bir tipseniz, sözümüz meclisten dışarı.

Kablo veya Uydu Üyeliği

Hergün bir promosyonla reklam bombardımanın tutulsak da çok televizyon seyretmeyen biriyseniz, uzak durmanız uzun sürede cebinize yansıyacaktır.  Normal uydu cihazlarını da kullanabilirsiniz.  Eğer bir film tutkunuysanız ve illa film izlemek istiyorum diyorsanız, teknolojinin ne kadar geliştiğini anlatmama gerek yok herhalde. Filmlere ulaşma yollarını küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz.

CD veya DVD Satın Almak

Yine bir alışkanlık olan cd ve dvd ler alıp,izledikten sonra kitaplığınıza koymak uzun sürede oldukça bütçenizden götürür. İnterneti kullanmayı bilirseniz, aslında çoğu şeyin ellerinizin altında olduğunu görürsünüz.

Yemeyecek Olduğunuz Ürünlerin Alınması

Dolabınızda fazladan ürünler bulunuyorsa, birçok ürün yenmiyor ve israf ediliyor olabilir.Özellikle de “ya zaten 2-3 lira değil mi” diye atılan birçok ürünün yıl içinde bütçenize oln etkisini siz düşünün.

 

Hergün Akşam Yemeğini Dışarıdan Yemek

Özellikle yalnız yaşıyorsanız işiniz biraz daha kolay. Amma velakin tembellik edip, yemek ypmya üşeniyorsnız bilesiniz ki zarardasınız. Biraz uğraşla ev sıcaklığında yiyecek olduğunuz yemeğin maliyeti 1-2 lirayken, dışarıdan söyleyecek olduğunuz yemeğin bütçenize olan maliyeti ise 7-10 tl gibi bir miktara denk gelebiliyor.

Sizin de farkettiğiniz gibi, aslında bütçemizi zorlamamızın nedenlerinden asıl nedenlerinden birisi de “rahatımıza olan düşkünlük” olabilir.

Sizce de Öyle Değil mi ?  Sizin Nedeniniz Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.