Engelliler İçin İş İmkanları | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
engelliler için iş imkanları

Engelliler İçin İş İmkanları

Hayatta, insanlar birçok olumsuzluk ile karşı karşıya kalabilir. Bu olumsuzluklardan biri de kuşkusuz engelli bir birey olmaktır. Bunun oldukça zor bir durum olduğu bir gerçek, ancak dahası da var. Engelli ve işsiz olmak. İşsizlik konusunda, engelli bireyin hangi uzvunu kullanamadığı ve ne derece engelli olduğu da çok önemlidir. Bu göz önünde bulundurulduğunda, birçok iş fırsatının engelli vatandaşlarımızı beklediğini görebiliriz.

Ülkemizin %12’sini, engelli vatandaşlarımız oluşturmakta. İşsizlik sorunu her birey için bulunmakta ve ancak doğru kararlar vererek bunun üstesinden gelinebilmekte. Karşımızdaki iş tablosundan çıkan sonuca bakılırsa, engelli olmanın artık engel olmadığını görmekteyiz. Zekâlarının gerektirdiği ve hak ettikleri gibi yaşama hakkının onlara tanınması büyük bir gelişme. Bu gelişmeleri sürekli takip ediyor, yapılmakta olan girişimler ile mutlu oluyoruz. Hepimiz birer engelli adayı olduğumuzu unutmazsak sanırım gerekli özveriyi gösterebiliriz. Önce aklımızdaki engelleri kaldırmalıyız sanırım.

Engelli vatandaşlarımız için ne gibi çalışma alanları bulunuduğuna bir göz atalım:

Çağrı Merkezleri

Oturdukları yerden çağrı merkezleri için operatörlük yapabilirler. Bunun öncülüğünü yapan engelliler şimdilerde cep telefonu operatörleri oldular. İleride ümit ediyoruz ki, birçok firma da buna destek verecek. Çağrı merkezleri için evden çalışan bireylerin %45’ni engelli vatandaşlarımız oluşturmakta.

Meslek Edindirme Kursları

Bazı meslek edindirme kursları da engellilere özel eğitimler vermekte. Bu kurslara katılım ile farklı bir alanda çalışma şansı bulunabilir.Bu kurslar kişinin engeline göre düzenlenmiş olup bu kurslara katılmak isteyenler, illerde bulunan Millî Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

İşkur Kursları

Henüz çok yaygınlaşmamış olan bir diğer proje hayatımıza yavaşça dahil oluyor. İşkur kursları, engellilerin çalışma sahası dahilinde yenilikler yapma çabasında. Son zamanlarda, bazı kurumsal firmalar çeşitli alanlarda engellilere iş imkânı sunmakta. Kamuda da memur kadrolarında görevlendirilecek personel alımı yapılmaya başlanıldı. Bu haberler engelli vatandaşlarımızı eminiz ki çok sevindirecek. Size en yakın işkur şubesinden bu işler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Forex ile zengin olmak isteyenlere

3 comments

 • Visit site
  Kasım 4, 2012 10:57 pmPosted 5 years ago
  yeşim aydoğdu

  %20 engelim var.lise mezunuyum bilğisayar bilgim var fakat ne özürlü olarak nede normal bi şekilde istediğim gibi bir işte çalışamadım. şu an çalışıyorum yaptıgım işten zevk almıyorum.

  Cevapla
 • Visit site
  Kasım 25, 2012 5:58 pmPosted 5 years ago
  Ahmet ALTUNEL

  Nice dehalar var ;engelli olduğu için geri zekalı muamelesi görüyor,bu acı gerçek ve maddi ve manevi imkansızlıktan,zavallılarmış gibi algılanıyorlar.Bedensel engel; Yüce Allahın kuluna imtihanıdır,Yani kulun bu dünyadaki yaptığı kötülüklerin karşılığı değil, ki öyle olsa dünyada şimdi bir avuç insan kalırdı ve 3 yaşında,8 yaşında kolları,bacakları kopmuş çocuklar gördüm hastahanelerde.Bende bir özürlüyüm,Allaha şükür aklım yerinde .

  Cevapla
 • Visit site
  Şubat 23, 2013 3:14 amPosted 5 years ago
  Enis

  Selamlar sayın Yeşim hnm ve ahmet bey inanın ben engelli değilim ama naçizane bi vatandaşım. kim size bu muameleleri yaptıysa Allah ıslah eylesin.şu anda bilgisayar ve evden çalışabilecek bi iş yapsaydım hatta algılama üzerine olan bi iş ilk sizlerin çalışmasını isterdim. Çünkü sizlerin o kadar algılarınız açıkki ,asıl kalp gözü kapanmış asıl engelli olan bizleriz.bende 34 yasında tiroid kanseri oldukdan sonra ne demek istediğinizi daha iyi anlıyorum şu yaşlarımda insanların öncesi ve sonrası davranışlarını. Ama her ne olursa olsun içiniz şen olsun canlarım hepinizi çok seviyorum

  Cevapla

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak