Sütten Kıyafetler | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
sütten kıyafetler

Sütten Kıyafetler

Çevre dostu ürün trendi tüm sektörlerde gittikçe güçleniyor. Artık, geri dönüşüm malzemelerinden yapılan eko ayakkabılarla karşılaştığımızda şaşırmıyoruz ya da yeşil üretime hizmet eden ve gübre olarak kullanılabilen ayakkabılarla. Ancak aşağıda sizinle tanıştıracağımız fikir gerçekten alışılmadık.

Bu kez moda sektöründeki eşsiz iş fikri Almanya’dan geliyor. Tasarımcımız tüketicilere çevre dostu ve tamamen sütten yapılan kıyafet sunan Anke Domaske. Mikrobiyolojist Domaske bu teknolojiye Qmilch ismini veriyor ki – Q – quality yani kaliteyi ifade ediyor. Anke, sütün oldukça sağlıklı bir ürün olduğuna ve yalnızca içildiğinde değil, harici olarak kullanıldığında da bu özelliğinin öne çıktına inanıyor.

Sütten kıyafetler’ fikri aslına bir kaza sonucu ortaya çıkmış. Anke’nin babası kanser olduğundan kemoterapi tedavisi gördüğü sırada, derisinin duyarlılığı arttığında klasik sıradan kıyafetleri giyememeye başlıyor. Bu tüm kanser hastaları için genel bir problem. Anke babasına yardım edebilmek için Qmilch teknolojisi üzerinde çalışmaya başlıyor.

Bu teknolojiyi geliştirmek onun iki senesini alıyor – kesik sütlerdeki protein sentezlenerek katı bir materyale dönüşüyor ve suyla karıştırılarak kaynatılıyor, sonrasında basınçla tomar haline getiriliyor. Sonuç olarak ‘sütten yapılan kumaş’ ipek ile benzerlik gösteriyor. Sütten yapılan kıyafetler de geleneksel kıyafetler gibi yıkanıp ütülenebiliyor ve herhangi şekilde öne çıkan bir kokusu bulunmuyor.

Bu kıyafetin en büyük avantajlarından biri, kumaş üretiminin geleneksel pamuklu kumaş üretimde gerekenden 10 kat daha az su gerektirmesi. 1 kg Qmilch kumaşı üretmek için 30 litre süt ve yalnızca 2 litre su gerekirken , klasik koton kumaş için 20 litre su gerekmekte.

Şu anda Qmilch teknolojisi, yüksek maliyetli olduğundan pek popüler değil, ancak Anke icadının moda tasarımcılarını etkileyeceğine inanıyor.

En Başarılı Kadın Girişimciler

Kadın girişimciler,bilişimden tutun da moda ve kozmetik gibi birçok alanda büyük başarılara.. Read more

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak