Meyve Yetiştiriciliği Kazandırıyor! | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
meyve yetiştiriciliği

Meyve Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Sürekli alışveriş yaptığımız süpermarketlerin özel buzdolaplarında, ya da raflarında kavanozlanmış halde,  sık sık karşılaştığımız, temizlenmiş ayıklanmış hazır meyveler ne kadar cazip görünüyorlar değil mi ?

İşte bize bunu sağlayan depolanabilir meyve yetiştiriciliğidir . Özellikle son yıllarda cazip iş fikirlerinden biri haline gelen bu alanın en gözdesi ise nar. Yetiştirilmesi kolay, fiyatının yüksek, çok zayıf topraklarda bile çok verimli olabilmesi, özellikle bu meyvenin tercih edilmesini sağlamakla birlikte, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki kapama nar bahçelerinin sayıları gittikçe artmaktadır.

Alasağ Fidancılık Kurucusu Mustafa Alasağ, Hicaz narının oldukça fazla talep gördüğünü, işe ilk başlarken 10 dekarlık bir arazinin gerektiğini ve kurulum maliyetinin ise 3 bin ile 4 bin lira arasında değiştiğini belirtiyor.

10 dekarlık bir arazide yaklaşık 800 adet nar ağacı yetiştirilebiliyor.Kilosu 800 kuruş olan nar, bir ağaçtan yaklaşık 60 kilogram olarak çıkabiliyor. Ayrıca Alasağ, yetiştiricinin deposu olması halinde, narın kilogramının 2 liradan bile satılabileceğini vurguluyor.

Meyve bahçeciliği

Kısacası meyve yetiştiriciliği, az sermayeyle kısa vadede gelir elde edebileceğiniz cazip iş alanlarından biri. Ayrıca Bu konuda danışmanlık ve sertifikasyon hizmeti sunan özel firmalar da var. Mesela Gülpınar fidancılık, bahçe ve süs bitkileri üretimiyle ilgili üreticiye hizmet sağlıyor. 10 dekar arazi için 10 bin dolarlık yatırım yapılıyor.

Alara Fidan ise meyve yetiştiriciliği konusunda sertifikasyon veren firmalardan biri. En az 10 dekar ve üzerinde arazisi olan ve bu alanda yatırım yaparak, değerlendirmek isteyen bütün üreticilere bahçe kurulumu yapıyor. Bu aşamadan sonra, ürünlerin bakımı ve satışı konularında da bilgiler veriliyor. Meyveleriniz size üç yıl içinde yılda yaklaşık 30 bin dolar kazandırıyor.

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak