40 Yıl İçinde Çiftçilerin Yerini Robotlar Alacak | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
tarımda robot kullanımı

40 Yıl İçinde Çiftçilerin Yerini Robotlar Alacak

Tarım uzmanlarının dediğine göre 2014’te İngiltere’de tarımın büyük kısmını şoförsüz traktörler yapacak.

İngiltere Kraliyet Tarım Birliği Başkanı David Gardner, robotların zaten kullanımda olduğuna, süt sağımında kullanıldıklarına işaret etti.

20 ila 40 yıl içinde robotların toprağı ekip biçeceğini, topraktaki yabani otları temizleyeceğini, ağaçlardan ve tarlalardan meyve, sebze toplayacağını söyledi.

 

İnsansız traktör piyasaya çıkıyor!

Bir Alman şirketi Fendt 2014’te insansız traktörünü piyasaya çıkarıyor. Çiftçiler tek elden iki traktör birden yönetebilecekler. Birkaç yıl içinde East Anglia’daki engebesiz, dev sebze tarlalarında topraktan taş ayıklamak için kullanılmaya başlanacak. Yeni şoförsüz traktörler askeri teknolojiye sahip GPS ile yer-yön tespiti yapıyor, sensörleriyle makinanın önüne çıkan insan ya da diğer canlıları fark ediyor.

“Gelecekte tarımın büyük bölümü robotlara emanet.”

“Robotlar sıkıcı ve çekişmeli iş kollarının yerini alacak.”

“2050’ye kadar robotik makineler tüm işleri devralamasa da işlerin çoğunu yapacak.”

 

Meyve toplayan robotlar geliyor!

“100 yıl sonra insanlar hala ağaçtan elma topluyor olacaklar mı? Zannetmiyorum. Robotik el üreten şirketler meyve toplayacak robotlar yapmak için çalışmalara başladı. 100 yıldan kısa bir süre içinde ağaçtaki elmaları robotlar topluyor olacak.”

 

İ-farming

“Günümüzde çiftçiler zaten tarımı daha verimli hale getirmek için bilgisayarlı traktörlerden yararlanıyorlar. i-farming adı verilen sistem GPS vasıtasıyla traktöre nerelere daha az böcek öldürücü ilaç sıkmak gerektiğini söyleyerek israfı önlüyor. ”

Sığırcılıkta anında müdahele sistemi

Et sığırcılığında sığırların ayak bileklerine takılan sensörler sığırlar hamileyse ya da topal kaldıysa haber veriyor. Böylece anında müdahele ile oluşacak olumsuzlukların önüne geçilebiliyor.

 

Gelecekteki robotların çoğu küçük ve hafif olacak, ayrıca radar görevi görerek güvenliği sağlayacak, insanlara ya da diğer canlılara çarptıklarında ise güvenlik sebebiyle hemen duracaklar.

Robotların küçük aile çiftliklerine büyük faydası olacağı düşünülüyor. Böylece çiftlik sahipleri işçi kiralamak zorunda kalmadan kendi başlarına çiftliklerini idare edebilecekler.

Tarım teknolojileri gelişmeye devam ede dursun, yasal ve sosyal engeller nedeniyle insanların bu gelişmeleri kabul edip etmeyeceği merak konusu.”

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak