Pazarda Satış Yapmak İstiyorum | Pazarda Nasıl Satış Yapılır? | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
satış yapmak

Pazarda Satış Yapmak

Her Cumartesi, bulunduğum bölgedeki yerel köylülerin pazarlarını ziyaret ederim, sebze ve meyvaların marketten aldıklarımdan nasıl çok daha lezzetli olduğunu gördükçe şaşırırım.

Ben de aynı zamanda bahçıvanlık ile uğraşıyorum. Ancak hiç öyle olağanüstü görünüşlü ürünler üretemedim. Eğer siz de bereketli bir ele sahipseniz, yüksek miktarlarda meyvalar, sebzeler, bitkiler üretebilir hatta bu yeteneğiniz ile ek kazanç imkanı bulabilirsiniz.

Çiftçi pazarları hızla, taze, sağlıklı ürünleri tüketmek isteyenlerin gitmesi gereken yerlerden birisi oluyor. “Yerel ve sağlıklı“. Her iki kelime de satın alanlar için kulağa harika geliyor. Bunun yanısıra, sadece sebze, meyva satmak zorunda değilsiniz. Örneğin ev yapımı keçi peyniri, salça, erişte gibi ürünler müşterilerinizi çok mutlu edecektir.

İşinizin çoğunu evinizin bahçesinde yapacaksınız ancak haftasonlarını evinizden uzakta geçirmek zorundasınız. Eğer siz de evde yetiştirdiğiniz ürünleri satma fikrini sevdiyseniz ancak haftasonları evinizden ayrı  kalmak istemiyorsanız ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza ürettiğiniz ürünleri satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Herkes taze kopartılmış bir domatesi, marketten alınmış olana tercih edecektir.

Bu iş her ne kadar sevdiğiniz işi yaparak, para kazanmanın yollarından birisi olsa da, başlamadan önce birkaç şeyi gözden geçirmekte fayda var:

   • Seçim : Pek çok kişi ürettiğini satıyor olacak, bu sebeple kendi ürünlerinizin daha farkına varılır hale getirmelisiniz. Örneğin nadir meyvalar, az bulunur bitkiler satmayı ya da her çeşit için farklı bir reçete bulundurmayı düşünebilirsiniz.
   • Ruhsat : Taze ürünler sattığınız sürece, özel bir ruhsata ihtiyacınız olmaz. Ancak “gurme” ürünler satmayı planlıyorsanız, yerel sağlık teşkilatı ile iletişime geçmeli ve gerekli izinleri öğrenmelisiniz
   • Kurallar :  Tüm pazarlarda tedarikçiler için farklı kurallar bulunmaktadır. Pazara başvuru için gerekli evrakları doldurmalı ve izinleri almalısınız. Öncelikle pazar için yetkili kişiler ile görüşün ve nasıl başlamanız gerektiğini öğrenin.
   • Sergileme : Perakende sektörünün her kolunda olduğu gibi , ürünlerinizi nasıl sunduğunuz satışlarınızı direkt olarak etkileyecektir. Ürünler bir örtünün altında , güneşten korunmuş halde bulunmalıdır. Ancak arada en az 2 metre boşluk olmasına da dikkat etmelisiniz. Fiyatlarınızı göze çarpacak , belirgin ve okunaklı şekilde belirtin. Tezgahınızı çeşitli işaretler ile kişiselleştirebilirsiniz.
   • Araçlar : Eğer ürünlerinizi ağırlık bazında satacaksanız bir tartıya, tahsilatınızı koymak için bir nakit kutusuna ve ayrıca torba, kutu gibi müşterilerinizin satın aldığı ürünleri rahatlıkla taşıyabileceği araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak