Otistik Çocuklar İçin Oyuncak

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da otizm oldukça yaygın bir rahatsızlık. Tedavisi için birçok özel yöntem kullanılıyor ve yeni yöntemler de sürekli olarak geliştiriliyor. Son olarak Auti adında, otistik çocukların pozitif davranışlar sergileyerek diğer çocuklarla oyun oynayabilmesi için geliştirilen bir oyuncak üretildi.

 

Sitemizin düzenli okuyucuları, özel ihtiyaç sahibi çocuklar için özel olarak üretilmiş çalgıyı(Skoog’u) hatırlarlar. Şimdilerde Helen Andreae tarafından geliştirilen -gelişim bozukluğu gösteren çocukların umudu olacak- otistik çocuklara özel oyuncak Auti var.

Andreae, bir yakın arkadaşının otistik çocuğunu izlerken otistik çocukların seslerini ve vücutlarını kontrol edememeleri sebebiyle diğer çocuklarla oynayamadıklarını fark etti. Normal çocuklar arkadaş olmak için onlara yaklaştıklarında onlardan korkup kaçıyorlardı. Bu nedenle onların arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek isteyen Andreae, pedagoglarla işbirliği yaparak otistik çocuklara oyun oynamayı öğretecek interaktif oyuncak Auti’yi geliştirdi. Oyuncağın içinde dokunmaya ve sese karşı duyarlı önceden programlanmış sensörler var, çığlık ve oyuncağa vurma gibi negatif davranışlarda oyuncak kapanıyor; yumuşak tonda konuşma ve oyuncağı okşama gibi nazik davranışlarda oyuncak pozitif yanıt veriyor. Auti görünüş ve yapı olarak hayvana benziyor. Otizmin çeşitli evrelerindeki çocuklar için onların hayal güçlerini geliştirmek için yapılmış.Halen prototip halinde olan Auti altı aydan büyük çocuklar için uygundur, Andreae Auti’yi pazara çıkarmadan önce fonksiyonlarını artırmak istediğini söylüyor. Aşağıdaki video Auti’yi detaylı olarak göstermektedir:

Türkiye’ de 0-14 yaş arası 150 bine yakın otistik çocuk bulunmakta. Hem kendinizi iyi hissettirecek hem de kazançlı bir iş fikri arıyorsanız, bu ürünün distribitörlüğünü almayı düşünebilirsiniz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.