Kedi Kafeler Yeni Bir İş Alanı

Hayvanseverlerin hayata geçirdiği yeni iş fikirlerine her geçen gün bir yenisi eklenmekte. Bunlardan biri de kedi kafeler.

Uzun zamandan beri bilinen bir gerçek var ki, o da kedilerin insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu. Cats Protection tarafından yürütülen bir anket çalışmasında kedilerin insanlar üzerindeki pozitif etkisi kanıtlandı. Kedi sahibi olan katılımcıların yüzde 87’si kendilerini iyi hissetmelerinde inkar edilemez olumlu bir etkisi olduğunu belirtirken, yüzde 76’sı onların arkadaşlıkları sayesinde günlük hayat koşuşturmasının stresiyle başa çıkabildiklerini söylediler. Bu araştırma sayesinde  kedilerin, insanların ruh haline iyi gelen hayvanlar olduğu bilimsel verilere dayandırılarak kanıtlanmış oldu. Ancak Japonya gibi ülkelerde, yaşam alanları dar olduğu için evcil hayvan sahibi olmak sınırlandırılmış durumda. Bu şirin hayvanlarla iletişim halinde olmak bir ihtiyaç olduğundan ve oldukça arzu edildiğinden, bu durum Japonya’nın birçok şehrinde eşsiz bir restoran işinin temelini oluşturuyor.

Kedi kafeler özellikle Osaka’da yemek için tercih edilen oldukça popüler mekanlar. 5 ile 8 dolar arasında değişen çok cüzi bir ücret karşılığı Japon hayvanseverler, bir düzine oyunbaz kedi ile kahve keyfi yapabilirler. Onların eşlik etmeleriyle geçirilecek bir saat bile ziyaretçilerin ruh halleri üzerinde mucizeler yaratabiliyor ve zihinsel sağlıkları bakımında harika bir etki yapabiliyor. İlk kedi kafe 2004 yılında açılmış ancak çok geçmeden Japonya’nın pek çok farklı köşesinde benzer restoran ve kafeler açılmaya devam etmiş.

Eğer bu yeni iş fikrini sevdiyseniz ve siz de şehrinizde bir kedi kafe sahibi olmayı düşünürseniz bilmenizde fayda var ki, böyle bir restoran işi kendi özel kurallarını da barındırmakta. Örneğin hijyen! Kedilerden ziyaretçilere geçebilecek farklı türdeki enfeksiyonları önlemek için ziyaretçiler tek kullanımlık galoş ve antiseptik likit dezenfektan kullanmalılar. Kurumunuz için kedi seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Hayvanlarınız öncelikle aşılı olmalı, ayrıca kedilerden huysuz olanları değil, arkadaş canlısı ve sosyal olanları seçmelisiniz. Elbette ki, her kedinin ayda bir kez rutin olarak veterineri ziyaret etmesi de gerekli.

Sizce hayvanlarla ilgili başka ne gibi yeni iş fikirlerini hayata geçirebiliriz?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.