Kapalı Restoranlarda Yemek Dersleri

Restaurant sektöründe gün geçmesin ki bir yenilikle daha karşılaşmayalım. Dünya genelinde oldukça ses getirmiş yeni fikirlerden biri de ” Restolib” firmasının hayata geçirdiği uygulama.

“Restolib” restaurantların mutfaklarında mekan kapandıktan sonra yemek sınıfları oluşturuyor. Philly Kitchen Share’in uygulamasını takip eden Paris’teki firma, mutfaklarını mekan kapandıktan sonra işletmeye açarak burada yemek kursları düzenliyor.

Restolib’in Paris’te 10’dan fazla şubesi var. Restaurantlar kapandıktan sonra bu şubelerin mutfaklarının kullanıma açılması için anlaşma yapmış durumda. Restolib kuruluşu, kişiler ya da firmalar için mutfaklarında çeşitli yemek kursları, şarap tatma etkinlikleri, masa dekorasyonu çalışma grupları, kokteyl sınıfları ve daha fazlası için kapılarını açtı. Restolib ayrıca isteyenlere – kendi şeflerinin önderliğinde- arkadaş gruplarına yemek hazırlama ve bir gece için şef olma imkanı sunuyor. Yemek kursu ücretleri iki saat için 40 Euro’dan başlıyor. Aşağıdaki video (Fransızca) Restolib’in konseptini daha detaylı olarak anlatmaktadır:

Restaurantlara çalışma saatleri dışında para kazanma imkanı doğdu, merkezi konumda bulunan şubeleriyle kişilere restaurant mutfağında yemek pişirme imkanı sunmasıyla Restolib mutfak kültüründe iyi bir noktaya parmak basmıştır. Dünya genelindeki restaurant sahipleri ve şefler siz de böyle bir girişimde bulunmaya ne dersiniz? Ya da başka ne gibi iş fikirleri hayata geçirilerek ekstra kazanç sağlanabilir?

[dcs_postbox id=”8953″ type=”medium-225″ words=”12″ /][hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.