İyi İş Fikri Nasıl Bulunur?

Hiç aceleyle verdiğiniz kararlar için pişmanlık duydunuz mu? Diyelim ki oldu, yeterli zamanınız olsaydı daha doğru karar verebilir miydiniz?

Kararlarınızın sonucu  korkunç olsa da, hep  bir şeyler yapmak zorundaymışsınız gibi hissedersiniz. Bu nedenle eleştirel düşünmek, iş hayatının esas bileşenidir. Ayrıca, eleştirel düşünme krize karşı  önleyici bir tedbirdir. Aslında eleştirel düşünmek, bir olay değil süreçtir. Bir kez bu süreç öğrenildiğinde ve zamanla geliştirildiğinde genel olarak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ancak bundan sonra iyi iş fikirleri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Aşağıda nasıl iyi iş fikirleri edineceğinizin detaylarını adım adım görebilirsiniz.

Direktifler

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Değerlendirme sürecinde varsayımlarınızı analiz edin, üzerinde konuşun ve tartışın. Bir işletme kurduğunuzda, franchise aldığınızda veya küçük bir işe başladığınızda bu aşama varsayımlarınız açısından büyük önem taşır. Böylece alabileceğiniz yanlış kararları yönetmiş olursunuz. Bu sayede değerlendirme sürecinde, yeni edindiğiniz herhangi bir  bilgi için red veya onay kararı verirsiniz. Eğer bu yeni bilgiyi onaylıyorsanız, ikinci aşama olan araştırma aşamasına geçersiniz.
  • Organizasyonunuzu akla uygun olarak anlamlı kılmaya çalışın. Varsayalım ki, siz küçük bir işletmenin CEO’susunuz. İşletmeniz bir ay içinde aniden pazar payını kaybetmeye başladı. CEO olarak muhtemelen durumu şu şekilde sorgulayacaksınız: Şirkette bunu önceden bilen kimdi? Hangi olayla pazar payımız azalmaya başladı? Netice itibariyle, yeni edindiğiniz bu bilgilerden sonra, baştaki umutsuz haliniz kendinden emin bir hale dönüşecektir. Bu dönüşüm, sizi alternatif görüşlerin farkına varacağınız üçüncü aşamaya yönlendirecek.
  • Alternatifleri araştırmaya başlayın. Yanlış karar vermenin sizi nasıl etkileyeceğinin farkındaysanız, bu aşama biraz rahatsız edici olabilir. Eğer hızlı ilerlemeye ve çeşitli alternatifleri keşfetmeye karar verdiyseniz, yeni büyüme-gelişme fırsatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu büyüme–gelişme fırsatları sizi son aşamada bütünleşme sürecine götürecek.
  • En iyi seçeneğe karar verin ve kararınızla bütünleşin. Aynı zamanda negatif ve iç kuvvetlerin etkisini azaltmak için diğer önleyici kontrol mekanizmaları bünyenizde barındırabilirsiniz. Hatırlayın, kendi işinize başlamak harikadır, ancak bunun yanında iyi iş fikirleri edinmek için de her zaman planınız olmalıdır.

[/dcs_ul_list]

[dcs_postbox id=”9203″ type=”medium-225″ words=”12″ /][hana-code-insert name=’orta’ /]

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑