İş Kurmak İsteyen Kadınlara | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
iş kurmak isteyen kadınlar

İş Kurmak İsteyen Kadınlara

Kadınların kısıtlı imkanlarla gerçekleştirdikleri girişimcilik yetenekleri, onların toplumdaki rollerini arttırmasının yanısıra ve ekonomik özgürlüklerini de elde etmelerine olanak vermektedır. Son zamanlarda pek çok ülkede kadınların kurdukları işyerlerinin sayısında önemli bir artış bulunmakta.

Kadınlar için bir işe girişmenin en önemli 3 koşulu : uzmanlık, iş alanını bilmek ve esnekliktir.
Medyanın ve diğer kollarının da gelişimi ile kadınlar iş adaylarından, iş yaratacılarına dönüşmektedirler. İç dekoratör, muhabir, aksesuar üreticisi, moda tasarımcısı gibi iş kolları sayesinde kadınlar, ülke ekonomisine oldukça katkı sağlamaktadırlar.

Ancak batıdaki daha bilgili ve iş hayatında tanınmış kadınlara karşılık, Türkiye’deki kadınlar bir takım sınırlamalar ile karşı karşıya kalmaktalar. Özellikle kendine güven eksikliği, sosyo kültürel engeller vs. Türkiye’deki kadınlar için engel teşkil etmektedir. Ancak yine de bunları bir kenara bırakıp, iş hayatına iyi bir başlangıç yapmak mümkün.

Bir kadın girişimci, işine başlamadan önce aşağıdakileri aklında tutmak zorundadır :

   • Kendinize Güven Geliştirin : Türkiye’deki kadınlar kendilerine ve potansiyellerine karşı güven sahibi değiller ancak, son birkaç yılda kadınlarda önemli bir gelişim göze çarpmakta; potansiyel girişimcilere dönüşmektedirler.
   • Evinizi ve İşinizi Etkili Bir Şekilde Yönetin : Kadınların özel hayatı , iş kariyerleri için önemli bir engeldir. Ancak işinizi,evinizi ve ailenızı eşit, yeterli ve etkili bir şekilde yönetmeyi başarabilir, her iki tarafa da yeterli zamanı ayırabilirseniz, bu size başarı getirecektir.
   • Kişisel Gayret Anahtar Kelimedir : Başarılı bir iş kurmak için gerektiğinde risk alabilmeyi öğrenin, iş kurumlarına karşı duruşunuza dikkat edin, gerekirse sosyal sorumluluk projelerinde yer alın. Devletin iş kanunlarına uyun, belediye ve özel kuruluşlardan destek almaya çalışın.
   • Piyasayı ve Piyasanıza Yönelik Risklerı İyi Öğrenin : Sektörünüze ait piyasayı, rekabet koşullarını inceleyin ve öğrenin. Çeşiti promosyon ve reklam kampanyaları ıle ürünlerinizin tanıtımını yapın. Hızlı değişen piyasa koşullarında kendinizi medya ve internetten olabildiğince fayda elde edebilecek şekilde adapte edin.
   • İşletmeyi Anlayın : Kadınların kendi sektörleri ve işletme hakkında bilgi sahibi olabilmeleri ve uzmanlaşabilmeleri için iyi bir eğitim ve öğrenim almaları gerekmektedir. Bu kadına önemli kararlara almasında ve kritik durumlarda oldukça yardımcı olacaktır.
   • Mali Yardım Konularında Bilgi Sahibi Olun : Size borç ve düşük faizli kredi verebilecek kurumları tanımak , koşulları bilmek , işinizi kurma veya geliştirme aşamasında oldukça yardımcı olacaktır.
   • Eğitim Programlarına Katılın : Workshop ve eğitim programları iş kurmak isteyen kişilerin büyük yardımcılarıdır.

Kadınlara Özel İş Fikirleri

Butik Açmak

Bir butik açmak muhteşem bir yatırım olabilir. Ancak başarılı bir butik işletmek.. Read more

Butik Açmak : Bir kadının aklına gelen ilk fikirlerden birisi de bir butik açmaktır. Her ne kadar çoğu şehirde pek çok butik bulunsa da, yüksek kalitede ürün ve aksesuar talebi ile müşteriye yönelik bu tür girişimlerin sayısı gün geçtikce artmaktadır.

 

 

 

 

Güzellik Salonu Açarak Kendi İşinizi Kurun

Yapılan araştırmalara göre çoğu kadın güzelleşmek veya bakım yaptırmak için düzenli olarak.. Read more

Güzellik Salonu : Küçük bir bütçe, biraz eğitim, kaliteli ürün ve ekipman ile kolaylıkla kurabileceğiniz bir iştir. Küçük bir odayı dahi kolaylıkla hoş bir güzellik merkezine çevirebilirsiniz. Heryaştan kadına yönelik bir iş olarak tanımlanabilir.

 

 

 

 

Spor Salonu Açmak

Spor insanların hayatında oldukça büyük öneme sahaiptir.Hem sağlıklı yaşam hem de kaliteli.. Read more

Fitness Merkezi : Bu iş için biraz daha fazla yatırıma ihtiyacınız olacaktır. Spor salonu ekipmanlarının fiyatları yüksektir ancak sadece bir seferlik bir harcamadır. Oldukça kar getiren ve gün geçtikçe talebin arttığı bir sektördür. Yoga ve aerobik gibi ek hizmetler ile geliştirilebilir.

 

 

 

Danışmanlık : Eğer ilgili sektör konusunda bilginiz varsa ve çeşitli sektörlerden geniş bir çevreye sahipseniz, bir danışmanlık firması açabilir ve bilginizi diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz. Fazla bir bütçe gerektirmeyen bu iş için, evinizdeki bir odayı , ofise kolaylıkla dönüştürebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Yapılacak İşler

Genel olarak baktığımızda, evde yapılacak işler, herkes tarafından bilinen, dikiş nakış v.b.. Read more

İnternet İşleri : İnternet tamamen hayat tarzını değiştirmektedir. Online kazanç imkanlarının pek çok yolu vardır. Web bloglarına yazı ve makaleler yazarak ya da e-mağazalar üzerinde satış yapıp kar elde ederek kazanç sağlayabilirisiniz. Bir internet kafe açmayı da düşünebilirsiniz.

 

 

 

 

Restaurant Açmak

Gıda işinden anlıyorsunuz, iyi yemek yapıyorsunuz tamam.Peki bu beceriler bir restoran açmanız.. Read more

Restaurant : Pek çok kadın yemek pişirme konusunda oldukça iddialı ve tutkuludur. Bu iş fikri bu kadınlar için son derece uygundur. Kendi restaurant veya kafelerini açabilirler, ya da bazı firmalar için yemek servisi gerçekleştirebilirler.

 

 

 

 

Çocuk Bakımı : Kadınlar çocukları severler ve evinizde çocuk bakımı yapmak ya da bir kreş açmak da yapılacak işler arasında değerlendirilmelidir. Gününüzü evde çocuklar ile geçirmek eğlenceli olabilir.Üstelik aynı zamanda ev işlerinizi de yapabilirsiniz.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İstiyorum!

Değer verdiğimiz, unutamadığımız, hatırlamak ve hatırlatmak istediğimiz kişilere birçok hediye alırız. Maliyet.. Read more

Hediyelik Eşya Mağazası : Bu iş için tecrübeye gerek yoktur. Herke bir hediyelik eşya dükkanından ne beklenildiğini bilir. Stokları düzenleyip satışlara hemen başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İç dekorasyon Mağazası : Kadınların iç dizayn konusunda özel yetenkeleri vardır ve evlerini güzelleştirmeyi çok severler. Sanat eserlerini, el işlerini mağazanıza toplayın ve müşterilerinize bunların pazarlamasını gerçekleştirin.

Pet Shop Açmak

Pet shop ya da evcil hayvan dükkanları son derece cazip yerlerdir. Tüylü.. Read more

Pet Shop : Son zamanlarda bir evcil hayvan sahibi olmak son derece popüler olmuştur. Hatta insanlar bu evcil hayvanların aksesuarları için de para harcamaya hazırdırlar.

 

Bunların yanısıra kadınlar, bankalarda sigorta satış temsilcisi olarak, çevrelerine kozmetik ürünleri satışı yaparak para kazanabilirler. Müzik, dans veya resim kursları da verebilirler.

 

Related posts

One comment

 • Visit site
  Ekim 31, 2012 1:36 pmPosted 5 years ago
  Hülya akyol

  Cafe tarzı bir yer açmak istiyorum ama nerden başlıyacağımı bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Aile yeri ve çocuk eğlence parkı şeklinde planlıyorum. Cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak