İnsan Dışkısından Enerji ve Gelir Elde Etmek

Sanergy gelişmekte olan ülkelerde hem hijyen sağlamakta hem de tuvalet atıklarından enerji ve gelir elde etmekte.

Birkaç yıl önce İsveç patentli geri dönüşümlü plastik poşet Peepoo ile tanıştık, tuvale tatıklarını gübreye dönüştürerek gelişmekte olan ülkelerde hijyen problemine çözüm sunuyordu. Şimdi Sanergy Kenya’da yeni bir geri dönüşüm modeli kullanarak tuvalet atıklarından enerji ve gelir elde edilmesini mümkün kılıyor.

Kenya’da barakalarda yaşayan sekiz milyon insan hijyen koşullarından uzakta yaşıyor fakatbu projeyi geçtiğimiz yıl başlatan Sanergy, hijyen için dört aşamadan oluşan bir çözüm öneriyor. İlk olarak düşük maliyetli hijyen merkezleri kuruyor, bunlardan her birinde 77 kişiye hizmet verme kapasiteli sıcak duş ve tuvalet var. Bu merkezler daha sonra ülkedeki girişimciler için franchise sistemiyle pazarlanıyor. Girişimciler mikro finansman sağlayan bankalarca destekleniyor. Tuvalet atıkları hava geçirmez konteynerlarda toplanıyor ve her gün el arabaları vasıtasıylaen yakın işleme tesisine gönderiliyor. Daha sonra kamyonlar atıkları ana işleme tesisine götürüyor, burada atıklar ulusal şebekeye satılabilecek şekilde enerjiye dönüştürülüyor.Dönüştürme işlemi sonucunda bir de büyük ya da küçük çaplı çiftliklerde kullanılabilecek olan organik gübre oluşuyor. Aşağıdaki video Sanergy’i detaylı olarak tanıtmaktadır:

Hijyenle ilgili hastalıklardan her yıl 1.7 milyon kişinin öldüğü ve 84 milyar doların çöpe gittiği bir dünyada Sanergy gerçek bir ihtiyacı karşılıyor. Sizce de bu model sosyal, çevresel ve ekonomik problemlerin hepsine bir anda çözüm getiriyor. 3’ü bir arada iş fikri diyebilir miyiz buna? Sizce hijyeni sağlamak adına başka ne gibi yeni iş fikirlerini hayata geçirebiliriz?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.