Güneş enerjili elektrikli araç şarj istasyonu

Güneş herkesin kullanımına açık, sonsuz, bedava ve temiz bir enerji kaynağıdır.

Güneş enerjisinin bu denli avantajlı olması yeni iş fikirlerine ve girişimlere kapı aralıyor. Newyork’ta bir girişimci firma elektrikli araçlar için güneş enerjili şarj istasyonunu hayata geçirdi.

Güneş enerjisi elde etmek için iki yöntem vardır: yassı fotovoltaik panellerler ya da güneş ışığını toplayan aynalar. Lotus marka elektrikli otomobilleri şarj etmek için güneş enerjisinden yararlanılıyor, şarj istasyonlarında güneş enerjisinden elde edilen elektrik satılıyor. Elektrikli arabınızı orrtalama 15-30 dakika gibi kısa bir sürede şarj edebiliyorsunuz. İstasyonda aynı anda 3 araba şarj edilebiliyor.

Mobil bir istasyon olduğundan kolaylıkla taşınıp başka bir yere kurulumu yapılabiliyor. Bu istasyonların önümüzdeki yıllarda oldukça yaygınlaşması bekleniyor.

Siz de bu teknolojiyle katı yakıtları kullanmak yerine evinize güneş ışınlarını toplayıp, depo eden güneş enerjisi sistemi kurabilirsiniz. Güneş enerjisi birçok alanda kullanılabilir. Isınma amaçlı olarak radyatörlerin ihtiyacı olan sıcak suyu karşılar. Buhar türbinleri vasıtasıyla(güneş enerjisiyle türbinlerdeki su ısınır, böylece yüksek basınçlı buhar elde edilir) elektrik üretimi yapabilirsiniz.  Bu elektrik ile buzdolabı ve klimaları çalıştırabilirsiniz.

Temiz enerji kaynaklarıyla ilgili iş fikirleri ve fırsatlarını daha önce birçok kez paylaştık. Sitemizden güneş enerjisiyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.