Giyim Alışverişinde Yeni Uygulama

Teknoloji alanında hayata geçirilen iş fikirleri, gerçekten ilham verici olabiliyor. Bu yazımızda anlatacağımız fikir de kuşkusuz bunun en güzel örneği.

İnternet üzerinden yapılan giyim alışverişlerinin yüzde 40’ı iade ile sonuçlanmaktadır ve en sık karşılaşılan neden kıyafetlerin uymuyor olmasıdır. Berlin merkezli UPcload firması, bu durum karşısında satın almadam önce web kamerası aracılığıyla müşterinin ölçülerini birebir belirleyen bir uygulama geliştirdi.

Beden ölçülerinin belirlenebilmesi için müşterinin bir web kamerasına ve kurulum programına sahip olması gerekiyor. Program internetten kolaylıkla indirilerek bilgisayara kurulabiliyor. Müşterinin kol uzunluğu, göğüs çevresi ve daha spesifik ölçümleri hesaplandıktan sonra, UPcload yazılım geliştirme ekibi sayesinde güvenilir beden ölçüleri kayıt altına alınıyor.  Kullanıcılar daha sonra bu ölçülerin kayıtlı olduğu kendilerine ait UPcload profillerini kullanarak web üzerinden sistemdeki herhangi bir giyim mağazasından alışveriş yapabiliyor. UPcload yakın zamanda kendi profillerini büyük mağazalarda da kabul ettirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, tüketicilerin kendileri ile benzer ölçülerde olan kişilerin neler satın aldıklarını bulmalarını sağlayan sosyal alışveriş önerilerinin de sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

UPcload uygulaması müşteriler için ücretsizken; 2013 yılında Kuzey Amerika’da hizmete açılacak mağazalar, hizmet için katılım payı ödeyecek. Dünya çapında giyim perakendecileri ne zaman böyle bir sisteme geçer bilinmez. Ama bu girişimcilik bize, internet üzerinden giyim alışverişinin gelecekte nasıl olacağına dair güzel bir örnek sunuyor.

Website: www.upcload.com

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.