Geleceğin orduları çelik zırhlı robotlardan oluşacak

Teknolojik gelişmelerle birlikte robotik inovasyonlar kas gücünü ikinci plana atarak savaşta kadınlara da yer açmaktadır.

ABD Savunma Bakanlığı Sekreteri Leon Panetta Ocak ayında kadın askerlerin cephede savaşma yasağının kaldırıldığını açıkladı ve bunun üzerine kadınların cephede savaşacak kadar fiziksel güce sahip olmadığı ve silah arkadaşlarının hayatlarını tehlikeye atacakları gerekçesiyle tartışmalar başladı. George Will “Kadın ile erkeğin kas güçlerinin eşit olmadığı ortada.” dedi. Bu konu hakkında tartışmalar sürüyor.

Pentagon kadınlar için cepheye katılma şartlarında (fiziksel yeterlilik) indirim yapmadı. Ayrıca robot teknolojisiyle gelecekte cephede kas gücü o kadar da önemli olmayacak. Raytheon ve Lockheed Martin cephede kullanmak için Iron Man benzeri robotlar geliştirmeye çalışıyorlar; Lockheed’in geliştirdiği HULC ile bir asker 100 kg’lık yük taşıyabiliyor. Boston Dynamics şirketinin geliştirdiği dört ayaklı bölük destek sistemi (ya da LS3 fotoğraftaki) zorlu araziler için  tasarlanmış bir robot. Şirketin sitesinde yayınlanan video görüntülerinde robot 200 kg’lık yükü rahatlıkla taşıyabiliyor.

LS3 ve bunun gibi diğer robotların yakın zamanda cephede bulunması zor. Fakat bu prototipler gelecekte bir sürü askerin yükünü taşıyacak. Brookings Enstitüsü’nde savunma uzmanı olan P. W. Singer “Afganistan’daki kadın ve erkek askerler ağır savaş muhimmatı yükünün altında eziliyor.” diyerek bu teknolojinin önemine işaret etti. “Eğer yeni teknoloji sayesinde ağır yükler robotlar tarafından taşınacaksa ve kas gücüne ihtiyaç azalacaksa bu,robotlar cephede kadınlarafırsat eşitliği sunacak demektir.”

Öyle gözüküyor ki robotik inovasyonlar sayesinde, geleceğin ordularında savaş makinası Iron Man gibi çelik zırhlı robotları çokça görür olacağız.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.