Evde Kitre Bebek Yapımı | Kitre Bebek Nasıl Yapılır? | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
kitre bebek yapımı

Evde Kitre Bebek Yapımı

Evinde çalışarak para kazanmak, eve biraz olsun katkı yapmak isteyen ev hanımları için evde hediyelik eşya yapımından daha önce bahsetmiştik. Bu yazımızda  da Anadolu yöresine özel kitre bebeklerden ve bu bebeklerin ev hanımları için nasıl bir ek gelir kaynağı olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Kitre Bebek Nedir?

Özel yöntemlerle-kitre denilen bitki, pamuk ve teller kullanılarak- heykeltraş titizliğiyle çalışılarak Anadolu kültürünü yansıtan insan portrelerinin bebeklere yansıtılması sonucu kitre bebekler oluşmaktadır.

Tamamen doğal malzemeler kullanılarak yapılan bebeklerin yapımı oldukça uzun sürmekte. Fakat bu işe gönül vererek layıkıyla yerine getirirseniz, emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle turistik mekanlarda satışı yapılan bu bebekler özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Nasıl Yapılır?

Kitre bebek sanatında iki tür teknik kullanılır. Birincisinde başa kumaş gerilir, yüz hatları dikiş atılarak belirlenir ve iğne ile anlam kazandırılır, ikinci teknikte ise, tel ve kağıt üzerine sarılan başın üzerine pamuk katları kitre ile yapıştırılarak işlenir. Bir heykeltıraş titizliği ile çalışılır. Pamuk kuruduktan sonra boyama işlemine geçilir. El ve ayak için ince tel üzerine parmaklar ayrı ayrı kitre ve pamukla sarılır. Daha sonra parmaklar bir araya getirilerek iplikle bağlanır. Pamukla etlendirilip, parmaklara hareket verilir.

Kuruduktan sonra boyanır. Ayaklara bacak için kalın tel, kollara ise daha ince tel kullanılır. Bu eklenen tellerin üzerine yumuşak pelür kağıdı sarılır. Kollar, bacaklar ve baş hazırlandıktan sonra, hepsi bağlanarak birleştirilir. Bu işlem yapılırken insan vücudundaki 1/7 oranına dikkat edilir. Beden kağıtla beslenip etlendirilir. Kuruduktan sonra boyanır. Son aşama olan kostüm hazırlanmadan önce, hangi yörenin kıyafeti giydirilecekse o kostüm hakkında araştırma yapmak lazımdır. Kostüm dikilirken antik kumaşlar kullanılıp, otantik nakışlarla zenginleştirilir.

Başlamak İçin

Eğer siz de evde kitre bebek yaparak ek gelir elde etmeye karar verdiyseniz, bu saatın eğitimini alarak başlamanızı öneririz. Bunun için çevrenizdeki belediyelerin açtığı kursları araştırabilirsiniz. Ya da özel olarak da eğitimini alabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar dileriz.

Evde İş İmkanı: Örgü Oyuncak Yapımı

Pepe,barbie,süperman ve diğerleri.Örgü oyuncaklar zahmetli olmasına karşın çok da eğlenceli.Ayrıca ev hanımları.. Read more

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak