Online İkinci El Kitap Satışı | İş Fikirleri Ve Fırsatları
titisi
2.el kitap satışı

Online İkinci El Kitap Satışı

Çalıştığım bir emlak satışında , bir gün bir kadın gelerek hiç satılık kitap olup olmadığını sormuştu. Ona kitap raflarını gösterdiğimde, portatif bir barkod tarayıcı ile kitapları taramaya başladı. Merakıma yenik düştüm ve ne yapmaya çalıştığını sordum. Bana kitapları nakit karşılığı internet sitelerinde sattığını ve elindeki tarayıcı ile kitapları ne kadar zamanda satabileceğine  ve nekadar edeceğine karar vermekte olduğunu soyledi.  Bu şekilde tüm gün çalışarak, geçimini sağlamakta olduğunu da ekledi.

Eğer siz de bu sekilde bir iş düşünürseniz, işte işinize yarayabilecek bir kaç not ;

   • Mali durum : Matematikte hızlı olmanız ve hızlı karar alabiliyor olmanız gerekecektir. Aynı zamanda bir kitap için ne kadar ödemeniz gerektiğini ve onu satarken yapacağınız masrafların maliyetini de çıkartmalısınız.  Örneğin, bir kitabı bir websitesi üzerinden satıyorsanız, sizden komisyon alacaklardır. Buna ek olarak, kitabınızın listelenmesi için de bir web sitesine bir tutar ödemeniz gerekecektir. İsterseniz ödemenizi PayPal ile alabilirsiniz ancak bu durumda da sizden bu hizmet karşılığında yine bir komisyon alınacaktır. Eğer dikkatli olmazsanız harcamalarınız, karınızın üzerine çıkabilir.Kendi sitenizi kurarak da bu işi yapmanız mümkün.Bu sayede çok daha kolay işinizi büyütebilirsiniz.
   • Depolama : İşinizin ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak, kitaplarınızı tutacağınız bir odaya ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda tembellik yapmamalı ve kesinlikle dağınık olmamalısınız. Kitaplarınızı iyi durumda saklamak zorundasınız, ayrıca birisi istediğinde kitapları rahatlıkla bulabilmelisiniz. Örneğin yeni şeklinde satmaya çalıştığınız bir kitabın sayfaları depolama sırasında buruşursa ve siz daha bunun farkında varmadan birisi sizden bu kitabı talep ederse, zor durumda kalırsınız.
   • Gönderim : Kitabı sattıktan sonra onu göndermek için çok az zamanınız olacaktır, hatta 2 günde gönderim, aynı gün gönderim gibi seçenekler sunuyorsanız , zamanınız daha da kısalacaktır. Bunun yanısıra gönderim sırasında olabildiğince tasarruf etmek isteyeceğinizden, bu konuda bir plan yapmanız gerekiyor. Pek çok kişi gönderim için belli günler belirlemiştir, örneğin haftanın 3 günü gibi , ve sadece bu belirli günlerde postahaneden toplu gönderim yapmaktadırlar. Pakette başka bir şey yoksa, kitapları normal posta ile gönderebilirsiniz, bu sizin için en tasarruflu yol olacaktır. Son olarak da , kitapları gönderim sırasında zarar görmeyecek şekilde paketlemeniz gerekecektir.
   • Ratingleriniz : Aracı sitelerden satış yapıyorsanız,sizden birisi kitap aldıkça, sistemde ratinginiz artacaktır. Bu da müşterilerinizin diğer potansiyel müşterilerinize, aldıkları kitabın istedikleri durumda olup olmadığını, gönderimin zamanında olup olmadığını ve onlarla iletişiminizin nasıl olduğunu bildirme imkanı sunacaktır.Kötü bir geri dönüş satışlarınızı etkileyecektir, eğer bir kaç kötü geri bildirim alırsanız bu satışlarınızı düşürür hatta durduracaktır. Müşteri servisinde mükemmelleşmeye çalışın, bu da işletmenizin büyümesine olanak verecektir.
   • Güncel olmak : Bu sürekli değişen iş kolunda, güncel kalmanız önemlidir. Bir takım blogları takip ederek, bunu başarabilirsiniz.

Evden Para Kazanmanın Yolları

İşsizlik günümüzün en büyük sorunlarından birisi, buna karşılık pek çok kişi kendini.. Read more

Forex ile zengin olmak isteyenlere
Related posts

Yorumunuzu Yapınız

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Message: (required)

Send comment

iş fikirleri yeni iş fikirleri iş kurmak