Cahil kimseler için tasarlanan ATM

Oldukça ilginç bir iş fikrini daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. NCR cahil ve yarı cahil toplumlar için biyometrik teknolojiden yararlanan bir ATM geliştirdi.

Dünya nüfusunun % 50’den fazlası banka hizmetlerinden yararlanamıyor. Finansal dışlanma sorununu çözmek için geliştirilen bir programın bir parçası olarak teknoloji devi NCR, cahil ve yarı cahil toplumların kullanımına uygun biyometrik teknolojiye sahip bir ATM geliştirdi.

NCR’nin EasyPoint 70 Tijori makinaları zaten Hindistan’da kullanılmakta NCR Pillar marka bu ATM’leri de ülkede kullanmayı amaçlıyor. Bu yeni cihaz Mumbai’nin gecekondu bölgelerinde yapılan araştırmaların bir meyvesi olarak ortaya çıkmış makinanın özelikleri şöyle; kartı dokundurmaya gerek kalmadan okuyan ileri bir kart okuyucu, biyometrik parmak izi tarayıcı, parayı kısa yoldan çekmeye yarayan özel düğmeler, dispenser ve makbuz yazıcısı. Kullanıcılar sadece baş parmaklarını sensöre bastırarak istedikleri para miktarına göre farklı renklerde olan düğmelerden birine basıyorlar. Scientific American’ın yaptığı açıklamaya göre bu ATM, hırsızlığa karşı önlem olarak yere gömülü ve bir kol demiriyle de duvara sıkı sıkıya bağlı. Hırsızlığa teşebbüs durumlarında makinanın kasası kilitleniyor.

Pillar marka ATM’lerin beş adet prototipi ABD’de test edilecek ve bir yıl içerisinde gelişmekte olan pazarlara dağıtımı yapılacak. Gelecekte insanlar bankamatiklerden cep telefonları vasıtasıyla banka işlemi yapacaklar. Bankacılar ve sosyal hizmete öncelik veren girşimcilerin içinde bulunmak isteyeceğiniz bir yenilik! Bu yeni iş fikrinden kendilerine güzel bir pay çıkarabilirler.

Sizce, az gelişmiş toplumların hayatını kolaylaştırmak adına başka ne gibi iş fikirleri hayata geçirilebilir?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.