Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye Yerleşmek

İngiltere’ye yerleşmek ve iş kurmak istiyorsunuz ancak vize alamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yeni Bir Hayat yurtdışı yaşam merkezi kurucusu Şevki Akaydın İngiltere ile Türkiye arasında yapılmış olan Ankara Antlaşması sayesinde Türk girişimcilerinin gerekli şartları sağladıkları takdirde İngiltere’ye yerleşip, işyeri açabileceklerini belirtiyor.

Ankara Antlaşması’nın kökleri 1963 yılında Gümrük Birliği ile imzalanan özel bir anlaşmaya dayanıyor. Bu anlaşma ile Türk vatandaşları İngiltere’de işyeri açmak, kendilerine ait bir iş kurmak için yerleşme hakkı alabiliyorlar. Şevki Akaydın bu haktan yararlanabilmek için başvuru yapacak kişi de belirli niteliklerin arandığını belirtiyor.

Ankara Antlaşması başvurusu için öncelikle kişinin kurmayı düşündüğü işle ilgili bir deneyim ve eğitime sahip olması gerekiyor. Eğitimin yüksek okul düzeyinde olması gerekmiyor. Sertifika ve mesleki eğitimler de kabul ediliyor. İş deneyiminin ise resmi olarak ispatlanabilmesi önemli. SGK bilgileri, işyeri sahipleri için Ticaret sicil gazetesi gibi evraklar kabul görüyor.

Diğer önemli unsur İngiltere’de kurulması düşünülen iş için yeterli nakit sermayeye sahip olmak. Bu sermayenin mutlaka nakit olarak başvuru yapacak kişinin kendi hesabında bulunması isteniyor. Sermaye miktarı tamamen orada kurulacak işe göre değişiklik göstermekte. Yani sabit olarak saptanmış bir rakam sözkonusu değil.

İngiltere’de kurulabilecek işyerinin büyük ve yüksek miktarlarda sermaye gerektiren tarzda olması gerekli değil. Ankara Antlaşması’nın cazip kılan unsur da zaten bu esnekliği. Bilgisayar mühendisliği, ithalat-ihracat, perakende satış yapan bir küçük dükkan, cafe veya restaurant gibi işlerin tümü üzerinden Ankara Antlaşması başvuru yapılabiliyor.

Son önemli aranılan özellik ise İngilizce dil bilgisi. En az ortanın üzerinde İngilizce bilmek başvurunun başarılı olması için gerekmekte. Şevki Akaydın yabancı dili yetersiz olan kişilerin İngiltere’de İngilizce dil eğitimi aldıktan sonra başvuru yapmalarının daha doğru olacağını belirtiyor.

Peki Ankara Antlaşması başvuru süreci nasıl işliyor ve ne gibi haklar sağlıyor?

Başvuru yapabilmek için çok kapsamlı bir dosya hazırlanması gerekiyor. Bu dosya da kişinin tüm özellikleri, kuracağı işle ilgili bir yıllık bir iş planı, sermaye yapısı gibi detaylar yer alıyor. Sonrasında bu dosya ile Türkiye’deki İngiliz Elçiliği’ne başvuru yapılıyor. Kişinin eşi ve çocukları da aynı anda İngiltere’ye yerleşmek için başvuru yapıyorlar. Böylece ana başvuru sahibine izin verildiğinde ailesi de kendisi ile birlikte İngiltere’ye yerleşebiliyor.

Başvuru dosyasının hazırlanması ve İngiliz Elçiliği’nin değerlendirme süreci yaklaşık 3 ay kadar sürüyor. Olumlu sonuçlanan başvurularda kişi ve ailesine İngiltere’ye yerleşme ve planladıkları işi kurmak için öncelikle bir yıllık bir izin veriliyor. Birinci yılın sonunda ise eğer düşünülen iş kurulmuş ve başarılı bir şekilde işletiliyorsa 3 yıl daha İngiltere’de yaşama izni alınıyor. İlk 4 yılın sonunda ise kişi ailesi ile birlikte İngiltere’de ömür boyu yaşama hakkında sahip oluyor. İngiltere’de toplam beş yıl geçirildikten sonra ise İngiliz vatandaşı olma şansı sunuluyor. Böylece Avrupa Birliği pasaportu alma hakkı da elde ediliyor.

İngiltere’ye yerleşmek ve yeni bir hayata başlamak isteyenler için rehber niteliğinde yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.