Sosyal Proje Örneği

AnthonBerg’in TheGenerous mağazası, müşterilerin çikolata alabilmek için ödemeyi nakit yerine bir arkadaşlarına iyilik yaparak karşılamalarına olanak sunuyor.

Sitemizin düzenli okuyucuları, daha önce buradan duyurduğumuz pek çok farklı ödeme şekillerine karşı aşinalar.Y akın zamanda keşfettiğimiz örnek en fazla içimizi ısıtan yöntem. Çikolatacı AnthonBerg, gezici mağazası TheGenerousStore’da, müşterilerin ödemelerini para yerine bir iyilik karşılığında yapmalarına imkan veriyor.

Bir reklam acentesi olan Robert/Boison&Like-minded’ın geliştirdiği proje Danimarka’da yalnızca bir gün boyunca gerçekleştirildi.  Her ürünün üzerine, müşterilerin çikolatayı alabilmesi için, yapması gereken görevleri etiketlendi. Cömertliğin yayılması üzerine tasarlanan görevler, başkasına bir iyilik yapma şeklinde belirleniyor.  Örneğin, ‘sevdiğinize yatakta kahvaltı ikram edin’ ya da ‘arkadaşlarınızın evlerini temizlemelerine yardım edin’ şeklinde. Kasiyerler, ellerinde iPad olan çalışanlarla yer değiştirerek, çikolata alan müşterilerin facebook hesapları üzerinden, kendi sayfalarında görevlerini yerine getireceklerine dair söz vermelerini sağlıyorlar. AnthonBerg, verilen sözlerin sonuçlarını, mağazaya gelen ziyaretçilerin firmanın facebook sayfasında resim ve yorum paylaşmaları sayesinde gözlemleyebilmiş. Aşağıdaki video, gezici mağaza görüntülerinden oluşuyor.

TheGenerous mağazasının yenilikçi ödeme sistemi yalnızca bir gün yürürlükte kaldı ama, AnthonBerg’in cömert ve sosyal fikirli bir marka olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu. Bu fikir sizin projelerinize, belki de daha uzun bir zaman diliminde ya da  ‘nasıl dilersen öyle öde’ sistemi olarak adapte edilebilir mi?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.