Güneş Enerjisinden Herkes Elektrik Üretebiliyor!

Simpa Networks, “aşamalı satın alma” prensibi temelinde, yaygın enerji çözümleri satıyor; müşteriler güneş enerjisi sistemi alırken, başlangıç için ufak bir ödeme yapıyorlar ve sonrasında bu servis için peşin ödeme yapıyorlar.

Yaklaşık bir sene önce Nokero’nun gelişen dünyada, gazyağını güneş enerjisiyle çalışan ampullerle değiştirerek bu konuda gösterdiği inovasyon çabasından bahsetmiştik. Şimdi de benzer bir fikirden yola çıkarak bu çabayı bir adım daha ileri taşıyan bir yenilikle karşı karşıyayız. Hindistan’da Bangalore orjinli Simpa Networks firması, evlerde kullanılan güneş sistemlerinin satın alınmasını radikal bir şekilde kolaylaştırıyor.

Simpa Networks, bir teknoloji firması olarak yaptığı açıklamada, “modern enerjinin uygun fiyatlı olmasını ve herkes tarafından alınabilmesini” amaçlıyor. Buna paralel olarak müşterilerine dağıtılmış enerji çözümleri satan firma, ‘aşamalı ödeme’ prensibi temelinde hizmet veriyor: müşteriler yüksek kalitedeki güneş pil sistemlerini almak için başlangıç itibariyle düşük bir ilk ödeme yapıyorlar. Sonrasında da harcayacakları enerji için peşin ödeme yapıyorlar. Ödeme cep telefonları aracılığıyla yapılabilmekte. Ödenme diledikleri enerji kadar elektrik kullanabiliyorlar. Bu ödemeler malın ana fiyatından sürekli düşülüyor. Böylece hem ödeme yapılıyor hem de elektrik hizmeti daha ucuza alınmış oluyor. Tüm ödemeler gerçekleştiğinde sistem, 10 senelik kullanım süresi boyunca temiz enerji üretmeyi ve ücretsiz hizmeti taahhüt ediyor.

Bu sistem, Hindistan’da Karnataka’da bulunan müşteriler için kullanımda. Simpa Network’ün bu modeli mülkiyete ait risk azaltma teknolojisine göre üretildi ve piyasa için, özellikle de sosyal sorumluluk tarafı yüksek yatırımcılar için yatırım fırsatlarını bünyesinde barındırıyor. Günümüz dünyasında herkesin temiz enerjiye ulaşabiliyor olması gerekli, sizce de öyle değil mi?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.