Giyim Sektöründe Örnek Girişimcilik

Giyim sektöründe harika bir girişimcilik fikri daha. Öncü moda markası Velvet Brigade internette çizimlerini sergileyen genç tasarımcıların modellerini kullanarak giysi tasarlıyor.  

 

Ürün tasarımında halkın fikirlerini, tasarımlarını kullanmak büyüyen bir trend. Buna bir örnek de yeni bir çantanın tasarımı için halkın yorumlarından faydalanan Kisim’dir. Şimdi San Francisco’daki moda öncüsü Velvet Brigade bu konsepti daha yukarılara taşıdı, firmanın ürettiği tüm giysiler modellerini internette oylamaya sunan genç tasarımcıların eseri.

Markanın kurucuları Lindsay McConnon ve Jena Wang moda endüstrisinde faaliyet gösteren iki girişimci. Kendi markalarını yaratmaya karar veriyorlar ve giysilerinde moda devleri yerine bağımsız tasarımcıların modellerini kullanıyorlar. Konsept basit; istekli tasarımcılar çizim taslaklarını Velvet Brigade’nin web sitesine yüklüyorlar –bir seferde 5 adet taslak– çizimler 30 gün boyunca halkın oylamasına sunuluyor. Her ay bir kazanan açıklanıyor ve kazanan kişinin çizimi gerçeğe dönüşüyor ve web sitesi aracılığıyla satışa sunuluyor. Kazananlar satıştan yüzde beş gelir elde ediyor ve tasarımlarının telif hakkını elde ediyorlar. Tabi Velvet Brigade’den başka bir markayla anlaşmamak kaydıyla. Kazanan tasarımları önceden sipariş verdiğiniz takdirde indirimli olarak satın alabiliyorsunuz, üretim aşamasından sonra sipariş ederseniz gerçek fiyatından satın alıyorsunuz.

Marka San Francisco’da olmasına rağmen dünyanın her yerinden tasarımcılar çizimleriyle oylamaya katılabilir. Facebook ve Twitter sayfaları sayesinde tasarımların daha çok oy toplama şansı var. Şu an için ürünler yalnızca online olarak satılmakta fakat Velvet Brigade’nin mağaza açma gibi bir planı da var.

Modelleri genç tasarımcılara çizdirmek ve halkın oylamasına sunarak üretmek, tasarımın yeni ve satılacak olmasını garantiliyor. Diğer endüstrilerde de işe yarayacak bir yöntem. Bu sebeple farklı sektörlere uyarlanabilir. Buradan ilhamla birbirinden harika iş fikirleri üretmeniz mümkün.

Website: www.velvetbrigade.com

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.